codziennie nowe aktualizacje
Billy Wilder życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Billego Wildera
Właściwie Samuel Wilder, reżyser i producent filmowy amerykańskiego pochodzenia. Zasłynął z autorstwa symbolicznych obrazów w Hollywood. Jego zainteresowania obejmowało szerokie spektrum gatunków zarówno noir, jak i komedie romantyczne.
Życie prywatne
Billy Wilder urodził się 22 czerwca 1906 roku w obecnej Suchej Beskidzkiej – ówczesnej miejscowości Sucha, znajdującej się na terenie Austro-Węgier. Rodzice byli właścicielami dworcowej restauracji. Gdy Billy był już samodzielny, opuścił rodzinną miejscowość i udał się do Wiednia. Chciał ukończyć studia prawnicze, jednak rozpoczął pracę w jednej z wiedeńskich gazet. Niedługo potem zatrudnił się w popularnym piśmie w Berlinie.
Artysta był żonaty dwa razy. Najpierw z Judith Coppicus-Iribe, a następnie z Audrey Young. Z pierwszego małżeństwa Billy miał dwoje dzieci-bliźnięta, jednak syn zmarł zaraz po narodzinach. Billy Wilder zmarł z powodu zapalenia płuc w Los Angeles 27 marca 2002 roku.
Początki kariery
W 1929 roku artysta zaczął tworzyć swoje pierwsze scenariusze do niemieckich produkcji. To właśnie wtedy używał pseudonimu Billy Wilder. Kiedy w 1933 roku Adolf Hitler doszedł do władzy, reżyser wyjechał do Paryża, a następnie do Ameryki. W Hollywood nawiązał znajomość z Peterem Lorre. To on wciągnął go w świat wielkiego filmu.
W 1938 roku zawodowo związał się z Charlesem Brackettem, z którym tworzył liczne scenariusze m.in. do filmu Ninoczka czy Ognista Kula.
Działalność reżyserska
Do najsłynniejszych filmów wyreżyserowanych przez Wildera należą Pięć grobów na drodze do Kairu z 1943 roku czy Bulwar Zachodzącego Słońca z 1950. Do swoich filmów zawsze chętnie angażował aktora Johna Lemmona. Wilder aż sześć razy obierał statuetkę Oscara.
Na emeryturę przeszedł w 1981 roku. Kilka lat później uhonorowano go jeszcze Nagrodą im. Irvinga G. Thalberga. Do jego najciekawszych realizacji należą:
- 1934: Mauvaise Graine (pierwszy film długometrażowy, kręcony we Francji)
- 1943: Pięć grobów na drodze do Kairu
- 1945: Stracony weekend
- 1950: Bulwar Zachodzącego Słońca
- 1955: Słomiany wdowiec
- 1957: Świadek oskarżenia
- 1959: Pół żartem, pół serio
- 1960: Garsoniera
- 1963: Słodka Irma
- 1964: Pocałuj mnie, głuptasie
- 1966: Szczęście Harry’ego
- 1974: Strona tytułowa
- 1978: Fedora
- 1981: Najlepszy kumpel
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu https://pl.wikipedia.org/ wykorzystane na podstawie domeny publicznej; autor obrazu: nieznany
Komentarze