1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Arthur Conan Doyle życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Arthura Conana Doyle'a

Arthur Conan Doyle to szkocki pisarz, lekarz i spirytysta. Reprezentant nurtu powieści detektywistycznej. Twórca fikcyjnej postaci – Sherlocka Holmesa. Urodził się 22 maja 1859 w Edynburgu. Zmarł 7 lipca 1930 roku w Crowborough.

Pochodzenie

Arthur Conan Doyle nie miał łatwego dzieciństwa. Ojciec jego był alkoholikiem, który znęcał się nad rodziną. Matka zajmowała się domem, dziećmi oraz pracowała jako praczka. Rodzinie pomagało zamożne wujostwo, dzięki czemu Artur mógł się uczyć.

Wykształcenie

Uczęszczał do jezuickiej szkoły przygotowawczej Hodder Place w Lancashire, a następnie do Stonyhurst College. W kolejnych latach wyjechał do Austrii, gdzie rozpoczął naukę w jezuickiej szkole Stella Matutina w Feldkirch. Ukończył studia medyczna na Uniwersytecie medycznym w Edynburgu. Praktykę lekarską prowadził do 1890 roku, później zrezygnował na rzecz pisarstwa.

Wiara

Początkowo był katolikiem, ale odrzucił tę wiarę i został agnostykiem. Później zajmował się spirytyzmem. Mistykiem spirytystycznym stał się po doświadczeniach z I wojny światowej. Stracił wtedy bliskie osoby, w tym syna. Wspólnie z żoną brali udział w seansach spirytystycznych, wierząc w to, że będą mogli porozmawiać ze zmarłym dzieckiem.

Twórczość

Arthur Conan Doyle znany jest przede wszystkim z powieści kryminalnych, ale pisał również powieści sensacyjne, historyczne, fantastyczno-naukowe oraz książki niebeletrystyczne. Debiutował w 1888 roku powieścią Studium w szkarłacie, która rozpoczęła cykl o sławnym detektywie Sherlocku Holmesie. W kolejnych latach ukazały się dalsze tomy – Znak czterech, Pies Baskerville’ów oraz Dolina trwogi. Sherlock Holmes stał się również bohaterem licznych opowiadań. Drugą znaną serią pisarza są opowieści o profesorze Challengerze, składające się z 3 tomów – Zaginiony świat, Trujące pasmo i Kraina mgieł. Spod jego pióra wyszły także utwory, takie jak: Fortele brygadiera Gerarda, Przygody Gerarda, Biała Kompania, Tragedia Koroska czy Wielka Wojna Burska.

Sherlock Holmes

Serię o detektywie rozpoczyna Studium w szkarłacie, które podzielone zostaje przez autora na 2 części. W pierwszej poznajemy głównych bohaterów – detektywa-amator Sherlocka Holmesa oraz weterana wojennego, doktora Johna H. Watsona. Bohaterowie decydują się na wspólne mieszkanie. Kilka dni po wprowadzeniu na Baker Street Sherlock otrzymuje list z prośbą o pomoc w rozwikłaniu zagadki morderstwa. Rozpoczyna się śledztwo. W drugiej części poznajemy życie zabójcy oraz kierujące nim motywy.

Powieści

  • Studium w szkarłacie (1888)
  • Znak czterech (1890)
  • Pies Baskerville’ów (1902)
  • Dolina trwogi (1915)

Zbiory opowiadań

  • Przygody Sherlocka Holmesa (1892)
  • Wspomnienia Sherlocka Holmesa (1894)
  • Powrót Sherlocka Holmesa (1905)
  • Jego ostatni ukłon (1917)
  • Księga przypadków Sherlocka Holmesa (1927)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z en.wikipedia.org. Należy do domeny publicznej.