1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Helen Fielding życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Helen Fielding

Helen Fielding to angielska pisarka, dziennikarka i scenarzystka. Urodziła się 19 lutego 1958 roku w Morley. Znana przede wszystkim z przygód Bridget Jones.

Wykształcenie i praca

Ukończyła szkołę podstawową Wakefield Girls High School. Studiowała filologię angielską na St. Anne's College w Oksfordzie. Następnie rozpoczęła pracę jako regionalny dziennikarz w BBC. Później zmieniła stanowisko na kierownika produkcji. Pracowała przy programach rozrywkowych oraz programach dla dzieci. W kolejnych latach została pracownikiem naukowym w telewizji Thames. W latach 90-tych współpracowała z czasopismami „The Sunday Times” , „The Independent” oraz „The Telegraph”.

Życie prywatne

Helen Fielding była w związku małżeńskim z amerykańskim pisarzem Kevinem Curranem. Para ma dwoje dzieci. W 2016 roku pisarka została wdową.

Twórczość

Helen Fielding debiutowała w 1994 roku powieścią pt. Potęga sławy. Dwa lata później ukazała się jej najbardziej znana książka Pamiętnik Bridget Jones. Przygody tytułowej bohaterki były kontynuowane w kolejnych częściach W pogoni za rozumem: Dziennik Bridget Jones, Bridget Jones. Szalejąc za facetem oraz Dziennik Bridget Jones: Dziecko. Powieści zostały zekranizowane. Pisarka jest współautorką scenariuszy.

Bridget Jones

Bohaterką powieści jest trzydziestoletnia Bridget Jones, która postanawia rozpocząć pisanie dziennika. Kobieta jest samotna i sfrustrowana. Narzeka na nadwagę, problemy z matką oraz samotność, na którą jest skazana. Przy zmysłach podtrzymują ją przyjaciele. Mija kolejny rok i nic nie wskazuje na to, aby w jej życiu coś się zmieniło. Okazuje się jednak, że Bridget się myliła, a na horyzoncie pojawia się przystojny mężczyzna, który zaczyna z nią flirtować.

Powieści

  • Potęga sławy (1994)
  • Dziennik Bridget Jones (1996)
  • W pogoni za rozumem: Dziennik Bridget Jones (1999)
  • Rozbuchana wyobraźnia Olivii Joules (2004)
  • Bridget Jones. Szalejąc za facetem (2014)
  • Dziennik Bridget Jones: Dziecko (2016)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

48 − = 47

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z www.commons.wikimedia.org. Jest na licencji Creative Commons.