codziennie nowe aktualizacje
Anakreont życiorys
Spis treści
Anakreont - życiorys i biografia
Anakreont - grecki poeta, tworzący poematy erotyczne oraz pieśni liryczne. W swoich utworach często zawierał opis codziennego życia ludzi, a także wątki miłosne. Pochodził z Teos i całą poezję pisał w starożytnym dialekcie jońskim.
Anakreont - informacje ogólne
Anakreont urodził się w jońskim mieście Teos, na wybrzeżu Azji Mniejszej. Możliwe, że uciekł stamtąd do Tracji po najeździe perskim, biorąc wcześniej udział w walkach. Z Tracji przeniósł się na dwór Polikratesa (tyrana, który rządził w na Samos – greckiej wyspie na Morzu Egejskim). Tam zaczął pisać, głównie na cześć Polikratesa, co przełożyło się na dużą popularność w Grecji.
Następnie, po śmierci Polikratesa Hipparch (członek klasy rządzącej Atenami), wysłał po Anakreonta delegację, by sprowadzić go na swój dwór. Tam poznał m.in. Szymonidesa oraz innych słynnych poetów. Po śmierci Hipparcha Anakreont prawdopodobnie powrócił do swojego rodzinnego miasta Teos, gdzie zmarł i został pochowany.
Postać Anakreonta cieszyła się dużą popularnością w Atenach, gdzie na Akropolu stał jego posąg. W Teos jego postać była wybijana na monetach.
Poezja
Anakreont swą poezję tworzył w starożytnym dialekcie jońskim. Podobnie jak większość ówczesnej poezji, również ta autorstwa Anakreonta była komponowana przy akompaniamencie muzyki.
Jego poezja poruszała wątki dotyczące miłości, rozczarowania, zabaw oraz opisywała codzienne życie ludzi. Jest autorem hymnów do Artemidy i Dionizosa. Z pięciu ksiąg zawierających utwory liryczne Anakreonta, dziś istnieją tylko najdrobniejsze fragmenty, zebrane z cytatów późniejszych pisarzy.
Anakreont najczęściej pisał wiersze ośmiozgłoskowe. Od jego imienia i twórczości pochodzą anakreontyki, czyli wierszowane utwory najczęściej o tematyce biesiadnej, wesołej. Często stosował epitety obrazowe, naśladując przez to Homera. Utwory afirmują także autonomię jednostki, która nie przywiązuje wagi do dóbr materialnych. W poezji Anakreonta brak jest tematów politycznych czy wojennych.
Nawiązania do Anakreonta
w literaturze polskiej
Anakreont wywarł duży wpływ na rozwój literatury i poezji. W Polsce pierwszym twórcą, który pisał anakreontyki, był Jan Kochanowski. Umieścił je we Fraszkach. Anakreont jest również adresatem jednego z jego wierszy – Do Anakreonta. Popularność twórczości Anakreonta zmalała w epoce baroku.
W czasie renesansu, w Polsce wyodrębnił się za sprawą Franciszka Dionizego Kniaźnina, anakreontyk rokokowo-sentymentalny oraz okolicznościowo-patriotyczny. Ten drugi dotyczył często spraw publicznych oraz postaci politycznych, zawierający elementy moralizatorskie.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie - https://commons.wikimedia.org, fotograf Eric Gaba (User:Sting), July 2005, licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic l
Komentarze