1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Ałbena Grabowska życiorys

Spis treści

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Ałbena Grabowska jest polską powieściopisarką oraz czynną zawodowo lekarką. Rozpoznawalność wśród czytelników zdobyła dzięki sadze Stulecie winnych. Pierwszy tom ukazał się w 2014 r., a już w 2019 r. TVP1 wyemitowała serial zrealizowany na jego podstawie.

Kim jest Ałbena Grabowska?

Pisarka przyszła na świat w Pruszkowie w 1971 r. Studiowała w Warszawie na Akademii Medycznej. Tam zyskała tytuł doktora nauk medycznych. Specjalizuje się w neurologii oraz epileptologii. Mimo sukcesu pisarskiego nie zdecydowała się na porzucenie medycyny i nadal jest czynną zawodowo lekarką. Była związana m.in. z Kliniką Neurologii i Epileptologii w Warszawie, szpitalem dziecięcym w Dziekanowie Leśnym oraz przyrodnią w Brwinowie.

Ałbena Grabowska pochodzenie

Pisarka ma bułgarskie korzenie. Dlatego też nosi niespotykane w Polsce imię, które po bułgarsku oznacza kwitnąca jabłoń. W licznych wywiadach, których udzieliła, podkreśla swój związek z Bułgarią i wspomina wakacje spędzane tam u babci.

Ałbena Grabowska książki

Ałbena Grabowska powieści zaczęła wydawać w 2011 r. Jej debiutancka książka nosi tytuł Tam, gdzie urodził się Orfeusz, a inspiracją do fabuł była historia jej bułgarskiej rodziny.

Kolejną książkę napisała zainspirowana marzeniem syna. Chciał on aby powstała historia dla niego i jednocześnie o nim. W cyklu Julek i Maja ukazały się cztery książki o chłopcu, który wszedł do komputera.

Największą popularność przyniosła jej saga Stulecie winnych. Książka szybko zyskała miano bestsellera. Opowiada ona o losach wielopokoleniowej rodziny Winnych, która mieszka w podwarszawskim Brwinowie. Pierwszy tom sagi Ci, którzy przeżyli (2014 r.), rozpoczyna się w przededniu I wojny światowej. Drugi tom Ci, którzy walczyli (2015 r.) to opowieść skoncentrowana na burzliwych czasach II wojny światowej. Z kolei finałowy tom Ci, którzy wierzyli (2015 r.) opisuje losy Winnych w okresie PRL-u. Całość fabuł zamyka się w tytułowym stuleciu.

Na prośbę czytelników i w związku z dużym zainteresowaniem losami rodziny Winnych, Ałbena Grabowska opublikowała w 2018 r. Stulecie winnych. Opowiadania.

Autorka zasłynęła z epickich opowieści zamkniętych w sagach i czytelniczych cyklach. Trylogię Alicja w krainie czasów Ałbena Grabowska napisała w 2016 r. Jej najnowsza saga Uczniowie Hipokratesa poświęcona jest historii polskich lekarzy. Książki Doktor Bogumiła, Doktor Anna oraz Doktor Zosia to połączenie opowieści fabularnej z opisami przełomowych odkryć medycznych.

Z kolei w 2019 r. wydała Matki i córki, czyli powieść o trzech pokoleniach kobiet.

Stulecie winnych

Prace nad przeniesieniem powieści na małe ekrany rozpoczęto w 2018 r. Stulecie winnych serial miał swoją premierę w marcu 2019 r. Na produkcję składają się cztery sezony. Stulecie winnych obejrzeć można było na antenie TVP1. Po zakończeniu emisji w telewizji wszystkie odcinki serialu są dostępne w serwisie VOD Telewizji Polskiej.

Produkcja cieszyła się dużą oglądalnością i zainteresowaniem widzów. Stało się tak również dzięki wyjątkowej obsadzie, wśród której znaleźli się: Kinga Preis, Iwona Bielska, Jan Wieczorkowski, Adam Ferency, czy Olaf Lubaszenko. W serialu Stulecie winnych obsada zmieniała się wraz z rozwojem fabuły.

Życie prywatne

Pisarka jest szczęśliwą matką trójki dzieci: Juliana, Aliny i Franka. Jak mówi Ałbena Grabowska dzieci są dla niej największą inspiracją. Jej syn Franek, u którego zdiagnozowano autyzm, wystąpił w 2 sezonie serialu Stulecie winnych.

Ałbena Grobowska ze swoim mężem poznali się na studiach medycznych. Ostatecznie para rozstała się, gdy ich najmłodszy syn miał 2 lata.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi ze strony shutterstock.com, autor creativeneko