1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Sylwia Chutnik życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Sylwii Chutnik

Sylwia Chutnik to polska pisarka, kulturoznawczyni, dziennikarka i działaczka społeczna. Członkini Związku Literatów Polskich. Laureatka konkursu „Dama Warszawy” oraz „Wawoaktywnych”. Otrzymała nagrodę m. st. Warszawy za działalność literacką i społeczną. Urodziła się 1979 roku w Warszawie.

Wykształcenie

Ukończyła Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. W 2018 roku uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych.

Działalność społeczna

Pisarka bierze aktywny udział w życiu społecznym. Założyła fundację MaMa, którą od początku kieruje. Stowarzyszenie walczy o poprawę życia matek w Polsce. Sylwia Chutnik jest również przewodniczką miejską w Warszawie. Oprowadza zwiedzających śladami niezwykłych kobiet. Jest członkinią Porozumienia Kobiet. W lipcu 2020 roku Sylwia Chutnik dokonała coming outu jako osoba nieheteronormatywna.

Praca w mediach

Współpracuje z „Polityką”, „Gazetą Stołeczną”, „Wysokimi Obcasami” oraz „Panią“. Wraz z Karoliną Sulej prowadziła program „Capuccino z książką”. Następnie obie panie zajęły się publikacją vlogów na kanale „Barłóg literacki” w serwisie YouTube.

Twórczość

Debiut literacki miała w 2008 roku. Ukazała się wtedy jej powieść Kieszonkowy atlas kobiet, przedstawiająca życie mieszkanek kamienicy na warszawskiej Ochocie. Rok później za tę pozycję otrzymała Paszport Polityki. Spod jej pióra wyszły również inne powieści, takie jak: Warszawa kobiet, Mama ma zawsze rację, Cwaniary, W krainie czarów czy Jolanta. Sylwia Chutnik jest autorką wywiadów przeprowadzonych z kobietami, które uprawiają sporty walki. Zbiór wywiadów został umieszczony w książce pt. Kobiety, które walczą rozmowy z zawodniczkami sztuk walki. Wydała także bajki dla dzieci Nieśmiałek oraz Dino Bambino. Pisarka w swoim dorobku ma kilka sztuk teatralnych – Muranooo, Aleksandra i Wanda. Jej twórczość porusza tematy związane z feminizmem oraz ideologią gender.

Wybrane utwory

  • Kieszonkowy atlas kobiet (2008)
  • Dzidzia (2009)
  • Warszawa kobiet (2011)
  • Mama ma zawsze rację (2012)
  • Cwaniary (2012)
  • W krainie czarów (2014)
  • Jolanta (2015)
  • Smutek cinkciarza (2016)
  • Kobiety, które walczą: Rozmowy z zawodniczkami sztuk walki (2017)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

44 − 40 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z pl.wikipedia.org. Jest na licencji Creative Commons.