1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Sofokles życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Życiorys i biografia Sofoklesa

Na równi z Eurypidesem Sofokles jest uważany za jednego z największych tragików starożytnej Grecji. Jest autorem ponad 100 tragedii.

Życie prywatne

Twórca urodził się w Attyce w roku 495 p.n.e. w rodzinie bogatych kupców. Jako nastolatek wstąpił w szeregi śpiewaków chóru chłopięcego, którzy opiewali czyny walczących pod Salaminą. Sofokles był nie tylko artystą, ale zajmował się innymi rozmaitymi aspektami życia społecznego. Był np. kapłanem w świątyni Alcona i Asklepiosa. Pełnił także funkcje urzędnicze w ateńskiej administracji – jako strateg a później skarbnik Konfederacji Delijskiej. Zmarł w 406 roku p.n.e. w Atenach.

Twórczość literacka

W wieku 28 lat Sofokles po raz pierwszy wziął udział w zawodach dionizyjskich dla poetów, gdzie od razu zdobył główną nagrodę. Jego twórczość rozkwitała w okresie, kiedy u władzy stał jego przyjaciel – Perykles. Uznaje się artystę za twórcę wielu innowacji w zakresie przedstawienia scenicznego. To dzięki niemu na scenie pojawił się trzeci aktor, dekoracje, a zniknęła forma trylogii tragicznych (czyli utworów traktujących o tej samej historii).

Napisał łącznie 123 tragedie, jednak do dziś zachowało się jedynie 7 utworów:

  • Ajas,
  • Antygona,
  • Król Edyp,
  • Elektra,
  • Filoktet,
  • Edyp w Kolonie,
  • Kobiety z Trachis (lub Trachinki),
  • fragmenty dramatu satyrowego Tropiciele.

Inspiracje

Sofokles czerpał inspiracje do swoich utworów z mitologii greckiej. Co charakterystyczne, wkład bogów olimpijskich w dzieje świata zostały tu znacznie ograniczone. Największą wagę przykładał do przeżyć bohaterów-ludzi. A postacie autora są z reguły barwne, pełne emocji i intrygujące.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

67 − = 61

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0 pl. Autor: nieznany