codziennie nowe aktualizacje
Miguel de Cervantes życiorys
Miguel de Cervantes - życiorys i biografia
Miguel de Cervantes to jeden z największych pisarzy hiszpańskich i światowych. Twórca powieści Don Kichot, uznawanej za klasykę literatury światowej.
Młodość Miguela de Cervantesa
Cervantes pochodził z rodziny szlacheckiej, urodził się około roku 1547. W 1569 roku skazano go na banicję i wyjechał do Włoch. Niedługo potem zaciągnął się do hiszpańskiej marynarki wojennej. Walczył także na morzu, a w 1575 roku dostał się do niewoli, w której przebywał przez następne pięć lat. Po powrocie do Hiszpanii zaangażował się w teatr.
Pracował jako poborca podatkowy i komisarz prowiantowy floty hiszpańskiej. Kilkukrotnie w swoim życiu przebywał w więzieniu. Od 1606 roku mieszkał w Madrycie, gdzie pozostał do końca życia. W 1613 roku wstąpił do Zakonu Franciszkanów w celu zdobycia zasług duchowych.
Twórczość
Na 1580–1616 przypada najbardziej intensywna działalność pisarska Cervantesa. Pierwszą powieść, romans duszpasterski, zatytułowany La Galatea, opublikował w 1585 roku. Książka nie zdobyła wówczas zainteresowania.
Do 1605 roku Cervantes, nie licząc niektórych wierszy, nie był publikowany.
W 1605 roku ukazała się powieść o Don Kichocie. Cervantes rozpoczął pracę nad tą książką kilka lat wcześniej, a w 1604 roku odsprzedał prawa do druku książki Francisco de Roblesowi, co spowodowało, że pisarz pozbawił się ewentualnych zysków z książki. Mimo wszystko Don Kichot przyniósł Cervantesowi sławę.
W tym dziele hiszpański pisarz zakwestionował formę literatury, opartą na próżnych romansach rycerskich. Przedstawienie przez Cervantesa życia i wydarzeń przy użyciu mowy potocznej, stanowiło o nowatorstwie książki. Dziesięć lat później pojawiła się druga część książki. Co istotne pojawiły się dwie wersje. Pierwsza była napisana przez nieznanego pisarza, pod pseudonimem de Avallanedy. Nie dorównywała poziomem pierwszej części. Cervantes dowiedziawszy się o wydanej drugiej części, napisał drugą część przygód Don Kichota samodzielnie, która dorównała popularności części pierwszej. Druga część jest często uważana za bardziej wyrafinowaną i złożoną, z głębszą charakterystyką i wglądem filozoficznym. Dzięki sukcesowi obu książek, zaczęto wydawać jego wcześniejsze dzieła.
W 1613 roku ukazały się Nowele Przykładne. Rok później Podróż na Parnas.
Pomimo sukcesu książki o przygodach Don Kichota, pisarz nie zdążył nacieszyć się sławą i dostatkiem. Ostatnią książką, nad którą podjął pracę, były Niezwyczajne przygody Persilesa i Sigismundy.
Cervantes zmarł 23 kwietnia 1616 roku.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie - shutterstock.com, autor vkilikov
Komentarze