1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Lucyna Olejniczak życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Lucyny Olejniczak

Lucyna Olejniczak to polska pisarka, autorka powieści obyczajowych. Urodziła się w Krakowie i tu też mieszka obecnie.

Wykształcenie i praca

Absolwentka analityki medycznej na Medycznym Studium Zawodowym nr 4 w Krakowie. W młodości zmuszona była wyjechać z kraju w celach zarobkowych. Pracowała m.in. we Francji i w Stanach Zjednoczonych. Po powrocie do Polski przez wiele lat pracowała jako laborantka medyczna.

Życie prywatne

Lucyna Olejniczak mieszka w Krakowie – mieście, w którym jest zakochana od lat. Jej pasją są podróże, z których zawsze wraca wzbogacona o nowe doświadczenia. Podróże są dla niej inspiracją do powstawania nowych książek.

Twórczość

Pisarka przygodę z pisaniem zaczęła dopiero na emeryturze. Debiut literacki miała w 2007 roku. Ukazała się wtedy jej powieść Wypadek na Starowiślnej. Jest to dowcipna i poruszająca opowieść o sekretach rodzinnych oraz szukaniu swoich korzeni i tożsamości. Miejscem akcji jest Kraków, który ma dwa oblicza – pierwsze współczesne, drugie sięgające do roku 1900.

Największą popularność Lucynie Olejniczak przyniosła saga rodzinna Kobiety z ulicy Grodzkiej. Są to losy rodziny krakowskiego aptekarza – Franciszka Bernata. Legenda głosi, że na jego rodzinie ciąży klątwa. Cykl składa się z 6 tomów – Kobiety z ulicy Grodzkiej. Hanka, Kobiety z ulicy Grodzkiej. Wiktoria, Kobiety z ulicy Grodzkiej. Matylda, Kobiety z ulicy Grodzkiej. Weronika, Kobiety z ulicy Grodzkiej. Emilia oraz Kobiety z ulicy Grodzkiej. Aleksandra. Każdy z tomów przedstawia życie jednej potomkini aptekarza. Pokazuje kobiecą siłę oraz jak bohaterki radzą sobie z rzekomą klątwą.

Spod pióra pisarki wyszły również powieści, takie jak: Dagerotyp. Tajemnica Chopina, Jestem blisko, Księżniczka, Opiekunka, czyli Ameryka widziana z fotela i inne.

Wybrane utwory

  • Wypadek na Starowiślnej (2007)
  • Kobiety z ulicy Grodzkiej (2015-2019)
  • Dagerotyp. Tajemnica Chopina (2010)
  • Jestem blisko (2012)
  • Opiekunka, czyli Ameryka widziana z fotela (2013)
  • Księżniczka (2019)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 + 6 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła