1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Katarzyna Barlińska Pizgacz życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Katarzyna Barlińska Pizgacz jest polską pisarką. Znana jest z książek w gatunku young adult. Jej kariera rozpoczęła się na platformie Wattpad, gdzie publikowała fragmenty swojej powieści.

Kim jest Katarzyna Barlińska?

Przyszła na świat w 2001 r. w Chełmie. Znając tę datę łatwo obliczyć, ile ma lat Katarzyna Barlińska. Obecnie pisarka mieszka we Wrocławiu. Na tamtejszym uniwersytecie studiuje dziennikarstwo i komunikację społeczną.

Katarzyna Barlińska książki pisze od 2016 r. Wtedy to, w wieku 15 lat, założyła konto na platformie Wattpad. Publikowała tam pod dwoma różnymi pseudonimami: Pizgacz oraz P.S. Herytiera. Dziewczyna zdobyła tam ponad sto tysięcy czytelników, którzy czekali na kolejne rozdziały pisanych przez nią opowieści. Była pierwszą Polką, która odniosła tam tak spektakularny sukces. Trudno zatem się dziwić, że informacje o Katarzynie Barlińskiej można zleźć nawet na Wikipedii.

Popularność i rozpoznawalność, którą zyskała na Wattpadzie, przyczyniły się do wydania jej książek w formie papierowej.

Wattpad Pizgacz

Zanim zyskała uznanie czytelników, Pizgacz opublikowała dwie książki na Wattpadzie, czyli serwisie internetowym dla amatorów pisania. Działalność literacka Pizgacza przypadła na czas najprężniejszego rozwoju serwisu powstałego w 2006 r.

Pierwszą swoją powieść zatytułowała Girls Love Bad Boys, a kolejną We Found Happiness. Dopiero trylogia Hell trafiła w punkt w upodobania czytelników i została się polskim bestsellerem.

Na Wattpad Pizgacz jest aktywna od 2016 r. Jej książki przyczyniły się również do popularyzacji literatury young adult w Polsce.

Pizgacz

Skąd wzięły się pseudonimy dziewczyny? Herytiera to slogan, który bardzo przypadł jej do gusty. Z kolei Pizgacz jest ksywką, którą nadał jej kuzyn w dzieciństwie. Na Wattpadzie publikowała pod pseudonimami, ponieważ zależało jej na tym, aby czytający oceniali wyłącznie jej twórczość, a nie koncentrowali się na życiu prywatnym.

Pizgacz nie lubi dzielić się ze światem swoją codzinnością. Mimo że Katarzyna Barlińska Instagram prowadzi, to robi to bardzo nieregularnie i w zasadzie zamieszcza wyłącznie informacje poświęcone swojej twórczości.

Katarzyna Barlińska książki

Pisane przez nią opowieści przyniosły jej nie tylko sławę i rozpoznawalność, ale również pokaźne honoraria. W 2022 r. tygodnik Wprost opublikował ranking najlepiej zarabiających w Polsce pisarzy. Pizgacz uplasowała się w nim na dziewiątym miejscu. 

Katarzyna Barlińska w wieku zaledwie dwudziestu lat stała się jedną z najpopularniejszych polskich pisarek. Jej książki pojawiają się na listach bestsellerów wielu księgarń internetowych. Hell Pizgacza jest też w top 100 najczęściej ocenianych książek na LubimyCzytać.pl.

Fani jej książek nazywają siebie samych pizgaczątkami lub pizgaczarami. Na Facebooku prężnie działa również grupa Pizgacz Army, gdzie mile widziani są wszyscy czytelnicy literatury young adult.

Trylogia Hell

Barlińska podpisała kontrakt z wydawnictwem Editio Red (grupa wydawnicza Helion). Szybko zdecydowała się na zmianę pierwotnych założeń z Wattpada i trylogia Hell została rozbudowana do sześciu tomów. Już pierwszy z planowanych tytułów trafił na listy bestsellerów. Książka Start a fire: runda pierwsza została wybrana bestsellerem Empiku 2022 r.

W niespełna rok ukazały się 4 tomy serii o romansie Victorii Joselin Clark i Nathaniela. Czytelnicy pokochali całą serię za wiarygodnych, pełnych emocji bohaterów oraz naturalny i młodzieżowy styl pisania.

Dotychczas Katarzyna Barlińska wydała książki:

  • Start a fire: runda pierwsza, 2022
  • Start a fire: runda druga, 2022
  • Burn the hell: runda trzecia, 2022
  • Burn the hell: runda czwarta, 2023
  • Hell journal, 2023 

Ostatnie trzydzieste rozdziałt serii Hell Pizgacz zamieściła na Wattpadzie w 2022 r.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

18 + = 28

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org, wykorzystano na podstawie Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license, autorem jest Margoz