1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Józef Wittlin życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Józefa Wittlina

Józef Wittlin to polski poeta, eseista, prozaik i tłumacz. Urodził się 17 sierpnia 1896 roku w Dmytrowie. Zmarł 28 lutego 1976 roku w Nowym Jorku. Znany przede wszystkim z powieści Sól ziemi.

Wykształcenie i praca

Józef Wittlin był Polakiem pochodzenia żydowskiego. Uczęszczał do VII gimnazjum klasycznego we Lwowie. W szkole pisał do młodzieżowej gazety „Wici”. Rozpoczął również tłumaczenie Odysei. Wstąpił do Legionów Polskich. Od 1915 roku przebywał w Wiedniu, gdzie zdał maturę. Następnie studiował germanistykę, romanistykę i historię sztuki. Został wcielony do armii austriackiej. Z powodu choroby nie brał udziału w walkach. Służbę wojskową odbył jako tłumacz w obozach. Po wojnie wrócił do Lwowa. Rozpoczął tu studia filologiczne i filozoficzne. Pracował też jako nauczyciel języka polskiego.

W 1922 roku Wittlin przeprowadził się do Łodzi, gdzie pracował jako kierownik Teatru Miejskiego oraz wykładał w Szkole Dramatycznej. Po paru latach wyjechał do Warszawy. Pisarz często zmieniał miejsce zamieszkania – mieszkał jeszcze we Francji, Portugalii oraz Stanach Zjednoczonych. W Nowym Jorku pozostał już do śmierci. Pracował tam w „Tygodniowym Przeglądzie Literackim Koła Pisarzy z Polski”.

Twórczość

Józef Wittlin już w gimnazjum zadebiutował wierszem Prolog ku czci Zygmunta Krasińskiego. Natomiast jego debiutancki tom poezji Hymny ukazał się w 1920 roku. Od tego roku pisarz związany był z Skamandrytami. W tym czasie zamieszczał swoje wiersze w „Skamandrze”, „Filomacie” i „Wiadomościach Literackich”. Najsłynniejszym dziełem Józefa Wittlina jest powieść Sól ziemi, za którą otrzymał nagrodę redakcji i czytelników „Wiadomości Literackich” i  Złoty Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury. Powieść miała być pierwszym tomem trylogii, jednak kolejne części nie zostały napisane. W książce pisarz przedstawia losy prostego człowieka, będącego analfabetą – Piotra Niewiadomskiego. Bohater musi zmierzyć się z okrutną wojenną rzeczywistością.

Po wojnie Józef Wittlin wydał tom Mój Lwów, który zawiera bardzo osobiste elementy. Wraca do czasów dzieciństwa i z sentymentem wspomina dawne lata. W jego twórczości znajdziemy ponadto Etapy oraz Orfeusza w piekle XX wieku.

Tłumacz

Poza pisarstwem Wittlin zajmował się również tłumaczeniami. Przekładał z języka angielskiego, hiszpańskiego i niemieckiego. Do jego największych przetłumaczonych dzieł zaliczamy Epos o Gilgameszu oraz Odyseję. Tłumaczył również dzieła artystów, takich jak: Francisco Brines, Miguel Hernandez, Salvatore Quasimodo, William Carlos Williams czy W. H. Auden.

Wybrane utwory

  • Hymny (1920)
  • Wojna pokój i dusza poety (1925)
  • Ze wspomnień byłego pacyfisty (1929)
  • Etapy (1933)
  • Sól ziemi (1935)
  • Mój Lwów (1946)
  • Orfeusz w piekle XX wieku (1963)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 + = 7

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z pl.m.wikipedia.org. Należy do domeny publicznej.