codziennie nowe aktualizacje
Józef Wittlin życiorys
Spis treści
Biografia i życiorys Józefa Wittlina
Józef Wittlin to polski poeta, eseista, prozaik i tłumacz. Urodził się 17 sierpnia 1896 roku w Dmytrowie. Zmarł 28 lutego 1976 roku w Nowym Jorku. Znany przede wszystkim z powieści Sól ziemi.
Wykształcenie i praca
Józef Wittlin był Polakiem pochodzenia żydowskiego. Uczęszczał do VII gimnazjum klasycznego we Lwowie. W szkole pisał do młodzieżowej gazety „Wici”. Rozpoczął również tłumaczenie Odysei. Wstąpił do Legionów Polskich. Od 1915 roku przebywał w Wiedniu, gdzie zdał maturę. Następnie studiował germanistykę, romanistykę i historię sztuki. Został wcielony do armii austriackiej. Z powodu choroby nie brał udziału w walkach. Służbę wojskową odbył jako tłumacz w obozach. Po wojnie wrócił do Lwowa. Rozpoczął tu studia filologiczne i filozoficzne. Pracował też jako nauczyciel języka polskiego.
W 1922 roku Wittlin przeprowadził się do Łodzi, gdzie pracował jako kierownik Teatru Miejskiego oraz wykładał w Szkole Dramatycznej. Po paru latach wyjechał do Warszawy. Pisarz często zmieniał miejsce zamieszkania – mieszkał jeszcze we Francji, Portugalii oraz Stanach Zjednoczonych. W Nowym Jorku pozostał już do śmierci. Pracował tam w „Tygodniowym Przeglądzie Literackim Koła Pisarzy z Polski”.
Twórczość
Józef Wittlin już w gimnazjum zadebiutował wierszem Prolog ku czci Zygmunta Krasińskiego. Natomiast jego debiutancki tom poezji Hymny ukazał się w 1920 roku. Od tego roku pisarz związany był z Skamandrytami. W tym czasie zamieszczał swoje wiersze w „Skamandrze”, „Filomacie” i „Wiadomościach Literackich”. Najsłynniejszym dziełem Józefa Wittlina jest powieść Sól ziemi, za którą otrzymał nagrodę redakcji i czytelników „Wiadomości Literackich” i Złoty Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury. Powieść miała być pierwszym tomem trylogii, jednak kolejne części nie zostały napisane. W książce pisarz przedstawia losy prostego człowieka, będącego analfabetą – Piotra Niewiadomskiego. Bohater musi zmierzyć się z okrutną wojenną rzeczywistością.
Po wojnie Józef Wittlin wydał tom Mój Lwów, który zawiera bardzo osobiste elementy. Wraca do czasów dzieciństwa i z sentymentem wspomina dawne lata. W jego twórczości znajdziemy ponadto Etapy oraz Orfeusza w piekle XX wieku.
Tłumacz
Poza pisarstwem Wittlin zajmował się również tłumaczeniami. Przekładał z języka angielskiego, hiszpańskiego i niemieckiego. Do jego największych przetłumaczonych dzieł zaliczamy Epos o Gilgameszu oraz Odyseję. Tłumaczył również dzieła artystów, takich jak: Francisco Brines, Miguel Hernandez, Salvatore Quasimodo, William Carlos Williams czy W. H. Auden.
Wybrane utwory
- Hymny (1920)
- Wojna pokój i dusza poety (1925)
- Ze wspomnień byłego pacyfisty (1929)
- Etapy (1933)
- Sól ziemi (1935)
- Mój Lwów (1946)
- Orfeusz w piekle XX wieku (1963)
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z pl.m.wikipedia.org. Należy do domeny publicznej.
Komentarze