codziennie nowe aktualizacje
Jakub Małecki życiorys
Spis treści
Biografia i życiorys Jakuba Małeckiego
Jakub Małecki to polski pisarz oraz tłumacz, którego wczesną twórczość przypisuje się do nurty fantasy. Obecnie tworzy teksty obyczajowe. Jest autorem dziewięciu książek, z których każda została doceniona przez środowisko krytyków.
Życie i działalność
Pisarz urodził się w Kole 25 czerwca 1982 roku. Ukończył Akademię Ekonomiczną w Poznaniu. Jego debiut literacki przypada na rok 2007, kiedy opublikował opowiadanie pt. Dłonie w czasopiśmie „Science Fiction, Fantasy i Horror”. W dalszej kolejności publikował w takich tytułach jak „Nowa Fantastyka” czy „Magazyn Fantastyczny”.
Jego opowiadanie Za godzinę powinien tu być została mu przyznana nominacja do nagrody im. Janusza Zajdla w roku 2009. W 2012 roku otrzymał nagrodę „Śląkfa”, a później kolejną nominację do nagrody Janusza Zajdla za książkę Dżosef.
Nagradzane były również jego przekłady książek np. Listy niezapomniane oraz powieść Dygot – zdobyła nominację do Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus oraz Poznańskiej Nagrody Literackiej. Powieść pt. Ślady zapewniła mu nominację do nagrody literackiej „Nike” w 2017 roku.
Cechy pisarstwa
Jakub Małecki pisze w sposób niezwykle empatyczny w stosunku do swoich bohaterów. Kreuje ich i nawiązuje między nimi relacje z wyjątkowym wyczuciem, pozostawiając margines niedopowiedzeń, również dla czytelnika. To co wyróżnia twórczość Małeckiego to z pewnością dbałość o rozwój, ale także równowagę psychiczną swoich postaci. Ponadto są to bohaterowie "poszukujący" - przeważnie błądzący, w poszukiwaniu odpowiedzi na najbardziej podstawowe, a zarazem najtrudniejsze pytania.
Twórczość literacka
Powieści:
- Błędy - 2008
- Przemytnik cudu - 2008
- Dżosef – 2008; 2011
- W odbiciu - 2011
- Odwrotniak - 2013
- Dygot - 2015
- Ślady - 2017
- Rdza - 2018
- Nikt nie idzie - 2018
- Horyzont - 2019
- Saturnin - 2020
Zbiory opowiadań:
- Zaksięgowani - 2009
- Historie podniebne - 2019
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0; autor zdjęcia: Klapi.
Komentarze