codziennie nowe aktualizacje
Irena Jurgielewiczowa życiorys
Spis treści
Biografia i życiorys Ireny Jurgielewiczowej
Irena Jurgielewiczowa to polska pisarka, pedagog i wykładowca akademicki. Należała do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Uhonorowana Orderem Uśmiechu. Urodziła się 13 stycznia 1903 roku w Działoszynie. Największą popularność przyniosła jej powieść dla młodzieży Ten obcy.
Wykształcenie i praca
Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim oraz pedagogikę w Wolnej Wszechnicy Polskiej. Z filologii uzyskała tytuł doktora za pracę pt. Technika powieści Stefana Żeromskiego. Pracowała jako wykładowca w Wolnej Wszechnicy Polskiej, a po wojnie na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie była kierownikiem literackim w Państwowym Teatrze Nowej Warszawy.
Lata wojenne
Należała do Armii Krajowej, w której działała pod pseudonimem Isia. Nauczała na tajnych kompletach. Po powstaniu warszawskim została schwytana i przewieziona do obozu dla jeńców w Niemczech.
Twórczość
Debiut literacki miała w 1933 roku w czasopiśmie „Wiedza i Życie”. Ukazał się wtedy jej esej. Irena Jurgielewiczowa znana jest głównie jako autorka książek dla dzieci i młodzieży. Jako powieściopisarka debiutowała w 1948 roku książką przeznaczoną dla najmłodszych czytelników – Historia o czterech warszawskich pstroczkach. W jej dorobku znajdują się utwory dla dzieci, takie jak: O chłopcu, który szukał domu, Wiewiórcza mama czy Jak jeden malarz chciał namalować szczęśliwego motyla oraz dla młodzieży: Ten obcy, Niespokojne godziny, Ważne i nieważne czy Inna?. Jest również autorką autobiografii Byłam, byliśmy. Jej książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, m.in.: bułgarski, czeski, japoński, niemiecki, rosyjski, ukraiński oraz włoski.
Ten obcy
Ten obcy to powieść psychologiczna dla młodzieży, która przyniosła pisarce dużą popularność. Bohaterami utworu jest czwórka przyjaciół – Ulka, Pestka, Marian oraz Julek, którzy poznają tajemniczego Zenka, który jest obcy w ich wsi. Chłopak potrzebuje pomocy, a o jego obecności nie mogą dowiedzieć się dorośli. Powieść została wpisana na Listę Honorową IBBY. W 1975 roku ukazała się kontynuacja pt. Inna?.
Śmierć
Irena Jurgielewiczowa zmarła 25 maja 2003 roku w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim. Po jej śmierci umieszczono na budynku, w którym mieszkała – przy ul. Sarbiewskiego 2 w Warszawie, tablicę pamiątkową.
Wybrane utwory
- Historia o czterech warszawskich pstroczkach (1948)
- Wiewiórcza mama (1950)
- chłopcu, który szukał domu (1957)
- Kajtek, warszawski szpak (1958)
- Jak jeden malarz chciał namalować szczęśliwego motyla (1960)
- Ten obcy (1961)
- Niespokojne godziny (1964)
- Wszystko inaczej (1968)
- Ważne i nieważne (1971)
- Inna? (1975)
- Strategia czekania (1982)
- Byłam, byliśmy (1997)
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z www.pl.m.wikipedia.org. Jest na licencji Creative Commons.
Komentarze