1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Irena Jurgielewiczowa życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Ireny Jurgielewiczowej

Irena Jurgielewiczowa to polska pisarka, pedagog i wykładowca akademicki. Należała do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Uhonorowana Orderem Uśmiechu. Urodziła się 13 stycznia 1903 roku w Działoszynie. Największą popularność przyniosła jej powieść dla młodzieży Ten obcy.

Wykształcenie i praca

Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim oraz pedagogikę w Wolnej Wszechnicy Polskiej. Z filologii uzyskała tytuł doktora za pracę pt. Technika powieści Stefana Żeromskiego. Pracowała jako wykładowca w Wolnej Wszechnicy Polskiej, a po wojnie na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie była kierownikiem literackim w Państwowym Teatrze Nowej Warszawy.

Lata wojenne

Należała do Armii Krajowej, w której działała pod pseudonimem Isia. Nauczała na tajnych kompletach. Po powstaniu warszawskim została schwytana i przewieziona do obozu dla jeńców w Niemczech.

Twórczość

Debiut literacki miała w 1933 roku w czasopiśmie „Wiedza i Życie”. Ukazał się wtedy jej esej. Irena Jurgielewiczowa znana jest głównie jako autorka książek dla dzieci i młodzieży. Jako powieściopisarka debiutowała w 1948 roku książką przeznaczoną dla najmłodszych czytelników – Historia o czterech warszawskich pstroczkach. W jej dorobku znajdują się utwory dla dzieci, takie jak: O chłopcu, który szukał domu, Wiewiórcza mama czy Jak jeden malarz chciał namalować szczęśliwego motyla oraz dla młodzieży: Ten obcy, Niespokojne godziny, Ważne i nieważne czy Inna?. Jest również autorką autobiografii Byłam, byliśmy. Jej książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, m.in.: bułgarski, czeski, japoński, niemiecki, rosyjski, ukraiński oraz włoski.

Ten obcy

Ten obcy to powieść psychologiczna dla młodzieży, która przyniosła pisarce dużą popularność. Bohaterami utworu jest czwórka przyjaciół – Ulka, Pestka, Marian oraz Julek, którzy poznają tajemniczego Zenka, który jest obcy w ich wsi. Chłopak potrzebuje pomocy, a o jego obecności nie mogą dowiedzieć się dorośli. Powieść została wpisana na Listę Honorową IBBY. W 1975 roku ukazała się kontynuacja pt. Inna?.

Śmierć

Irena Jurgielewiczowa zmarła 25 maja 2003 roku w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim. Po jej śmierci umieszczono na budynku, w którym mieszkała – przy ul. Sarbiewskiego 2 w Warszawie, tablicę pamiątkową.

Wybrane utwory

 • Historia o czterech warszawskich pstroczkach (1948)
 • Wiewiórcza mama (1950)
 • chłopcu, który szukał domu (1957)
 • Kajtek, warszawski szpak (1958)
 • Jak jeden malarz chciał namalować szczęśliwego motyla (1960)
 • Ten obcy (1961)
 • Niespokojne godziny (1964)
 • Wszystko inaczej (1968)
 • Ważne i nieważne (1971)
 • Inna? (1975)
 • Strategia czekania (1982)
 • Byłam, byliśmy (1997)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 3 = 7

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z www.pl.m.wikipedia.org. Jest na licencji Creative Commons.