1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

E.L. James życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Życiorys i biografia E.L James

E.L. James to tak naprawdę Erika Lena Mitchell, brytyjska autorka, napisała m.in. słynną powieść erotyczną pt. Pięćdziesiąt twarzy Grey’a.

Życie prywatne

Pisarka urodziła się w Londynie 7 marca 1963 roku, w rodzinie mieszanej. Ojciec pochodził ze Szkocji a matka z Chile. Od początku uczęszczała do szkół prywatnych dla dziecząt - Pipers Corner School i Wycombe High School. Później została studentką na Uniwersytecie w Kent na Wydziale Historii. Pierwsze poważne zatrudnienie znalazła w szkole filmowej National Film and Television School w miejscowości Beaconsfield. Autorka ma męża i dwoje dzieci.

Początki twórczości

Erika Mitchell tworzyła pod wpływem słynnej sagi pt. Zmierzch. Początkowo pisała tzw. fanfiki, czyli utwory literackie tworzone przez zwolenników konkretnego utworu np. filmu czy książki. Wówczas publikowała na stronie internetowej, posługując się pseudonimem Snowqueens Icedragon.

Sukces literacki

Pięćdziesiąt twarzy Greya to pierwsza książka, która przyniosła autorce prawdziwą rozpoznawalność. Ostatecznie ukazały się trzy części tego cyklu: Pięćdziesiąt twarzy Greya’, Ciemniejsza strona Greya oraz Nowe oblicze Greya. Seria szybko zdobyła rzesze zwolenników na całym świecie i znalazła się na listach literackich bestsellerów. W 2015 roku nakręcono film na podstawie pierwszej części cyklu, w głównych bohaterów wcieli się Dakota Johnson oraz Jamie Dornan. Książka przyniosła pisarce nagrodę National Book Award.

Pięćdziesiąt twarzy Grey’a

Akcja powieści toczy się w Seattle. Główny wątek dotyczy relacji erotycznej, jaka rodzi się między studentką, a właściwie absolwentką uniwersytetu, a młodym biznesmenem. Fabuła ta zrodziła wśród odbiorców wiele kontrowersji, ale również fascynacji. Autorka nie oszczędziła swoim bohaterom np. incydentów sadomasochistycznych. Bohaterka Anastasia, nie mogąc zapomnieć o nowo poznanym miliarderze, wkracza w jego świat pełen pożądania, namiętności i najskrytszych, wręcz niepoprawnych pragnień.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 3 = 6

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0. Autor: nieznany. Źródło: ActuaLitté - EL James - London Book Fair 2019