1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Dorota Masłowska życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Dorota Masłowska to polska pisarka, autorka dramatów, felietonów, również producentka muzyczna i wokalistka. W 2006 roku została laureatką Literackiej Nagrody Nike – doceniono wówczas jej powieść pt. Paw królowej.

Dzieciństwo i młodość

Pisarka urodziła się w Wejherowie 3 lipca 1983. Jej ojciec pracował jako marynarz, a matka jako lekarka. W 2002 roku ukończyła liceum ogólnokształcące w rodzinnym mieście. Już w okresie szkolnym wykazywała duży talent literacki, debiutując w 2000 roku w konkursie na opowiadanie organizowanym przez miesięcznik „Twój styl”. Masłowska zdobyła wówczas pierwszą nagrodę. W 2002 roku wygrała również konkurs „O złote pióro Sopotu”.

Twórczość literacka

Swoją pierwszą i bardzo znaną powieść Masłowska zaczęła pisać jeszcze przed maturą. Była to Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną. Książka została okrzyknięta pierwszą „powieścią dresiarską” i zdobyła duże uznanie w środowisku krytyków. Powieść byłą tyle popularna, co kontrowersyjna – niewątpliwie prezentowała dość oryginalne i niekonwencjonalne spojrzenie na polskie społeczeństwo. Mimo to Wojna… została przetłumaczona na wiele języków europejskich.

Druga powieść Masłowskiej ukazała się w okresie studiów – pisarka najpierw studiowała psychologię w Gdańsku, a następnie przeprowadziła się do Warszawy. W 2005 roku Lampa i Iskra Boża wydało Pawia królowej. Tym razem książka bardzo wyraźnie podzieliła środowisko krytyczne, niektórzy zarzucali je płytkość, inni schlebiali za odwagę i szczerość perspektywy narodowej rzeczywistości i mentalności.

Pierwszy dramat autorstwa Doroty Masłowskiej ukazał się rok później. Był to utwór pt. Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku. Kolejny dramat – Między nami dobrze jest ujrzał światło dzienne w 2008 roku.

Trzecia powieść młodej pisarki ukazała się w 2012 roku i nosiła tytuł – Kochanie, zabiłam nasze koty.

Działalność pozaliteracka

Dorota Masłowska funkcjonowała w polskiej kulturze również jako wokalistka – w 2003 roku wspólnie z zespołem Cool Kids of Death nagrała kilka utworów. Była założycielem kilku pomniejszych formacji muzycznych jak np. Fałszerze recept.

W 2014 roku wydała własny album muzyczny pt. Społeczeństwo jest niemiłe. Od września 2020 roku pracuje jako dziennikarka w internetowej rozgłośni Newonce.radio.

Język literacki

Masłowska wykorzystuje w swoich powieściach możliwości gry z językiem polskim. Wielokrotnie wprowadza na karty książek nowomowę, mowę zradykalizowaną, zdeformowaną, obfitującą w wynaturzenia gramatyczne i stylistyczne. Niejednokrotnie język ten wpada w stylistykę plebejską czy wręcz wulgarną. Dla Masłowskiej taki język staje się ekwiwalentem krwawej i bezlitosnej rzeczywistości, którą opisuje.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

78 − = 75

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu https://pl.wikipedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0; autor: Marcin Szczygielski