1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Camilla Läckberg życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Camilli Läckberg

Camilla Läckberg to szwedzka pisarka, specjalizująca się w powieściach kryminalnych. Z wykształcenia jest ekonomistką. Urodziła się 30 sierpnia 1974 roku w Fjällbace. Jej kryminały trafiły na listy bestselerów nie tylko w Szwecji. Zostały wydane w pond 60 krajach.

Lata młodości

Camilla Läckberg dzieciństwo spędziła w Fjällbace w Szwecji. Już od najmłodszych lat interesowała się pisarstwem. Pierwszą książkę napisała w wieku 5 lat. Była to mroczna historia o tytule Święty Mikołaj.

Wykształcenie i praca

Pisarka rozpoczęła studia w Szkole Biznesu w Göteborgu w Szwecji. Po studiach zamieszkała w Sztokholmie, gdzie pracowała jako ekonomistka. Praca jednak nie dawała jej szczęścia. Rodzina, widząc to, podarowała jej na gwiazdkę niezwykły prezent – udział w kursie pisania kryminałów Writing Crime Fiction.

Twórczość

Na kursie Camilla Läckberg zaczęła pisać opowiadanie, które zamieniło się w jej pierwszą powieść Księżniczka z lodu. Książka ukazała się w 2003 roku. Była to pierwsza część Sagi o Fjällbace. Cała seria składa się z 10 książek. Miejsce akcji zostało osadzone w miejscowości doskonale znanej autorce, w jej rodzinnym mieście Fjällbace. Głównymi bohaterkami są dwie postaci – pisarka Erika Falck oraz policjant Patrik Hedstörm. Każda z książek jest oddzielną kryminalną historią. Łączą je wątki obyczajowe, pochodzące z życia bohaterów.

Pisarka wraz ze swoim przyjacielem z dzieciństwa, Christianem Hellbergiem, napisała dwie książki kucharskie – Smaki z Fjällbacki oraz Biesiada, jedzenie i miłość.

W twórczości Camilli Läckberg nie zabrakło również pozycji przeznaczonych dla najmłodszych czytelników. Autorka stworzyła przygody Super-Charliego. Bajki opatrzone zostały ilustracjami Millis Sarri. Super-Charlie stał się również bohaterem piosenek dla dzieci.

W 2005 roku otrzymała tytuł Pisarza Roku przyznawany przez SKTF. Rok później została uhonorowana Nagrodą Publiczności w Szwecji. Otrzymała również Grand Prix Literatury Kryminalnej we Francji.

Życie prywatne

Camilla Läckberg zaangażowana jest w działalność charytatywną. Jest ambasadorką w „Swedish Childhood Cancer Foundation”.

Jej pasją jest gotowanie. Wystąpiła w programie Let’s dance, w którym zajęła 4 miejsce.

Dwukrotnie była zamężna. Małżeństwa zakończyły się rozwodem. Obecnie związana jest z modelem i zawodnikiem MMA – Simonem Sköldem. Pisarka ma 4 dzieci – 2 córki i 2 synów.

Saga o Fjällbace

  • Księżniczka z lodu (2003)
  • Kaznodzieja (2004)
  • Kamieniarz (2005)
  • Ofiara losu (2006)
  • Niemiecki bękart (2007)
  • Syrenka (2008)
  • Latarnik (2009)
  • Fabrykantka aniołów (2011)
  • Pogromca lwów (2014)
  • Czarownica (2017)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

69 + = 74

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu pl.m.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autor to Mattias Blomgren.