1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Astrid Lindgren życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Astrid Lindgren

Astrid Lindgren to szwedzka pisarka, specjalizująca się w literaturze dla dzieci. Urodziła się 14 listopada 1907 roku w Vimmerby. Znana jest m.in. z Dzieci z Bullerbyn, Pipi Pończoszanki czy Braci Lwie Serce.

Dzieciństwo

Jej ojciec, Samuel August Ericsson, był zamożnym chłopem, który w 1905 roku poślubił jej matkę – Hannę Jonsson. Astrid była drugim dzieckiem małżeństwa. Wspólnie z rodziną mieszkała w gospodarstwie Näs.

Wykształcenie i praca

Do szkoły poszła w wieku 7 lat. Była bardzo dobrą uczennicą. Jedno z jej wypracowań zostało opublikowane w „Gazecie Vimmerby”. Szkołę gimnazjalną ukończyła w 1923 roku. Rok później rozpoczęła pracę w „Gazecie Vimmerby” – była korektorką, a także pisała niedługie notatki i reportaże. W wieku 18 lat była zmuszona do wyjechania z kraju. Przeniosła się do Sztokholmu, gdzie zrobiła kursy stenografii i maszynopisania. Rozpoczęła pracę jako sekretarka w Szwedzkiej Centrali Księgarskiej, a następnie jako asystentka redaktora w Królewskim Klubie Automobilowym. Przez pewien okres pracowała również jako scenografka, a później cenzor korespondencji. W latach 1946–1971 pracowała w wydawnictwie Rabén & Sjögren – była redaktorką książek dla dzieci.

Życie prywatne

W wieku 18 lat zaszła w ciążę, co było w jej małej rodzinnej miejscowości ogromnym skandalem, dlatego musiała wyjechać do Sztokholmu. Mieszkała u rodziny, która miała stać się po porodzie rodziną zastępcza dla jej dziecka. W grudniu 1926 roku na świat przyszedł jej syn, Lars, który został pod opieką pani Stevens. Trzy lata później kobieta z powodów zdrowotnych musiała oddać Larsa matce. Astrid przez pół roku zajmowała się synem, następnie zawiozła go do swoich rodziców w Näs. W Królewskim Klubie Automobilowym poznała swojego przyszłego męża – Sture Lindgrena. Para pobrała się w 1931 roku, a trzy lata później na świat przyszła ich córka, Karin. W 1952 roku zmarł jej mąż.

Twórczość

Astrid Lindgren jest autorką książek dla najmłodszych czytelników. W jej twórczości znajdziemy: powieści, opowiadania, słuchowiska radiowe i sztuki teatralne. Debiut literacki miała w 1944 roku. Ukazała się wtedy jej książka Zwierzenia Britt-Marii. Rok później wydała jedno z najbardziej znanych jej dzieł, zatytułowane Pippi Pończoszanka. W kolejnych latach napisała dalsze przygody Pippi – Pippi wchodzi na pokład oraz Pippi na Południowym Pacyfiku. Seria ta została przetłumaczona na ponad 70 języków. Spod pióra pisarki wyszły również utwory, takie jak: Dzieci z Bullerbyn, Rasmus, Pontus i pies Toker, Dzieci z ulicy Awanturników, Madika z Czerwcowego Wzgórza, Bracia Lwie Serce, Ronja, córka zbójnika i wiele innych.

Śmierć

Zmarła 28 stycznia 2002 roku w Sztokholmie. Przyczyną śmierci była infekcja wirusowa. Uroczystości żałobne odbyły się w Sztokholmie, zaś pochowana została w Vimmerby.

Wybrane utwory

 • Zwierzenia Britt-Marii (1944)
 • Pippi Pończoszanka (1945)
 • Pippi wchodzi na pokład (1946)
 • Dzieci z Bullerbyn (1947)
 • Pippi na Południowym Pacyfiku (1948)
 • Rasmus, Pontus i pies Toker (1957)
 • Dzieci z ulicy Awanturników (1958)
 • Madika z Czerwcowego Wzgórza (1960)
 • Latający szpieg czy Karlsson z dachu (1968)
 • Bracia Lwie Serce (1973)
 • Ronja, córka zbójnika (1981)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

48 − = 45

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z https://als.m.wikipedia.org. Należy do domeny publicznej.