1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Andrzej Ziemiański życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Andrzeja Ziemiańskiego

Andrzej Ziemiański to polski pisarz, który specjalizuje się w literaturze fantastycznej. Urodził się 17 lutego 1960 roku we Wrocławiu.

Wykształcenie i praca

Ukończył architekturę na Politechnice Wrocławskiej. Po studiach rozpoczął pracę w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej, a następnie w Instytucie Budownictwa Rolniczego Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Obecnie prowadzi zajęcia z kreatywnego pisania w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Twórczość

Andrzej Ziemiański debiut literacki miał w 1979 roku na łamach czasopisma „Sigma”. Ukazało się wtedy jego opowiadanie Zakład zamknięty. Dwa lata później brał udział w konkursie, który zorganizował teatr Polskiego Radia. Został w nim wyróżniony za słuchowisko Człowiek, który nie potrafi umrzeć. W 1985 roku wydał pierwszą książkę – był to zbiór opowiadań Daimonion. Na początku lat 90-tych wydał kilka powieści, po których miał przerwę w pisarstwie aż do 2000 roku. W tym czasie wspólnie z Eugeniuszem Dębskim założył czasopismo internetowe „Fahrenheita” poświęcone fantastyce.

Powrócił opowiadaniem Bomba Heisenberga. Rozpoczął współpracę z „Nową Fantastyką” i „Science Fiction”. Popularność przyniosła mu 3 tomowa powieść Achaja. W kolejnych latach ukazały się kontynuacje pt. Pomnik Cesarzowej Achai, w skład której wchodzi 5 części, a następnie Imperium Achai. Virion, zbudowane z 4 książek.

Achaja

Główną bohaterką powieści jest księżniczka Achaja, która po śmierci ojca ma zostać następczynią tronu. Nie wszyscy jednak chcą jej szczęścia, dlatego intrygi i zawiść bliskich jej osób sprawiają, że zostaje odsunięta od tronu. Achaja trafia do armii i bierze udział w bitwie z wrogim cesarstwem. Wraz z innymi walczącymi trafia do niewoli. Tu poznaje okrucieństwo życia i musi nauczyć się sztuki przetrwania w złym świecie.

Nagrody

Andrzej  Ziemiański za swoją twórczość został uhonorowany licznymi nagrodami. Otrzymał m.in. Nagrodę Sfinksa, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla oraz Nagrodę Nautilus. Trzy razy zajął pierwsze miejsce za najlepsze opowiadanie roku w plebiscycie „Nowej Fantastyki”.

Wybrane utwory

  • Wojny urojone (1987)
  • Bramy strachu (1990​)
  • Dziennik czasu plagi (1991)
  • Przesiadka w przedpieklu (1991​)
  • Achaja (2002-2004)
  • Miecz Orientu (2006)
  • Żołnierze grzechu (2010)
  • Za progiem grobu (2012)
  • Pomnik Cesarzowej Achai (2012-2016)
  • Imperium Achai. Virion (2017-2019)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 4

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://pl.m.wikipedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0. autor zdjęcia: Michał Mucha.