1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Andrzej Pilipiuk życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Andrzeja Pilipiuka

Andrzej Pilipiuk to polski pisarz, specjalizujący się w literaturze fantastycznej. Uhonorowany Nagrodą Literacką im. Janusza A. Zajdla. Urodził się 20 marca 1974 roku w Warszawie.

Wykształcenie

Andrzej Pilipiuk początkowo uczęszczał do szkoły podstawowej przy ul. Otwockiej, następnie przeniósł się do szkoły podstawowej nr 49 w Warszawie. Lat szkolnych pisarz nie wspomina dobrze. Przetrwał je dzięki przyjaciołom oraz literaturze, w której się zaczytywał.

Po maturze rozpoczął studia archeologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Uzyskał tytuł magistra, ale nie podjął pracy w zawodzie.

Życie prywatne

Pisarz żonaty jest z Katarzyną Motyką, z którą ma dwójkę dzieci – córkę, Łucję i syna, Tomasza. Obecnie wszyscy mieszkają w Krakowie.

Pilipiuk interesuje się krajami skandynawskimi. Jako 25-latek odbył z ojcem pierwszą podróż w te rejony. Zwiedził wtedy Szwecję i Norwegię. Trzy lata później powrócił do Skandynawii z żoną.

Jego hobby to kolekcjonowanie monet. Interesuje go również malarstwo i stolarstwo.

Poglądy

Pilipiuk docenia doktrynę Dymitra i Arkadego Stołypinów. Stworzył teorię monopartii, twierdzącą, że w Polsce faktycznie rządzi tylko jedna partia, która podzielona jest na części, które pokazane są ludziom jako inne partie. Jest przeciwnikiem emigracji, uważa, że każdy kraj powinien budować własny dobrobyt u siebie. Sprzeciwia się rasizmowi, szowinizmowi, aborcji i eutanazji.

Twórczość

Andrzej Pilipiuk debiutował opowiadaniem Hiena w 1996 roku. W utworze pojawia się Jakub Wędrowycz, będący bohaterem późniejszego cyklu o Jakubie Wędrowyczu.

W 1999 roku rozpoczął współpracę z wydawnictwem „Warmia”. Wydał wtedy pod pseudonimem Tomasz Olszakowski, cykl o Panu Samochodziku. Do 2005 roku ukazało się 19 tomów kontynuacji tej słynnej serii stworzonej przez Zbigniewa Nienackiego.

Do słynnych serii Pilipiuka zaliczamy jeszcze Kuzynki, Norweski dziennik, Oko Jelenia oraz Wampir z.... Poza powieściami autor pisze również opowiadania, które możemy znaleźć w zbiorach opowiadań 2586 kroków, Czerwona gorączka, Szewc z Lichtenrade, Litr ciekłego ołowiu, Zły las i innych.

Cykl o Jakubie Wędrowyczu

Cykl o Jakubie Wędrowyczu obecnie składa się z 9 tomów. Główny bohater to awanturnik, pijak, wiejski egzorcysta. Brak mu kultury osobistej. Posiada jednak nadprzyrodzone zdolności, które pozwalają mu niszczyć paranormalne istoty - wampiry, duchy, zombie.

  • Kroniki Jakuba Wędrowycza (2001)
  • Czarownik Iwanow (2002)
  • Weźmisz czarno kure... (2002)
  • Zagadka Kuby Rozpruwacza (2004)
  • Wieszać każdy może (2006)
  • Homo bimbrownikus (2009)
  • Trucizna (2012)
  • Konan Destylator (2016)
  • Karpie bijem (2019)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

39 + = 42

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z commons.wikimedia.org. Jest na licencji Creative Commons.