1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Andrzej Bursa życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Andrzeja Bursy

Andrzej Bursa to polski pisarz i dziennikach. Należał do Pokolenia ‘56, czyli artystów, którzy swój debiut literacki mieli w 1956 roku i działali jeszcze przez kilka kolejnych lat. Jego imieniem została nazwana nagroda przyznawana młodym pisarzom – Nagroda im. Andrzeja Bursy. Urodził się 21 marca 1932 roku w Krakowie.

Wykształcenie i praca

W czasie wojny uczył się na tajnych kompletach. Następnie uczęszczał do V Gimnazjum i Liceum im. Jana Kochanowskiego w Krakowie. Pierwszy raz nie zdał matury, dopiero w 1951 roku zdał maturę eksternistycznie. Po zdaniu egzaminu rozpocząć studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Po miesiącu przeniósł się na filologię bułgarską. Od 1954 roku pracował jako redaktor w „Dzienniku Polskim”. Dwa lata później rozpoczął współpracę z teatrem „Cricot 2” oraz kabaretem Piwnica pod Baranami.

Twórczość

Andrzej Bursa swój debiut literacki miał w 1954 roku. W „Życiu Literackim” ukazał się wtedy jego wiersz Głos w dyskusji o młodzieży. Cztery lata później wydał debiutancki tomik wierszy „Wiersze”. W jego twórczości znajdziemy również opowiadania Mason i Smok, poemat Luiza, powieść Zabicie ciotki oraz sztukę teatralną Karbunkuł. Charakterystyczny dla jego twórczości był motyw buntu – bunt przeciwko normom społecznym, moralności czy tradycji romantycznej. Wiersze przepełnione są cynizmem, cierpieniem i naturalizmem. Bursa opisuje rzeczywistość w sposób bezkompromisowy.

Życie prywatne

W czasie studiów poznał swoją żonę, Ludwiką Szemioth – studentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Małżeństwo miało syna, Michała.

Śmierć

Andrzej Bursa zmarł w wieku 25 lat, 15 listopada 1957 roku w Krakowie. Przyczyną śmierci była wrodzona wada serca. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Wokół jego śmierci krąży legenda, mówiąca o samobójstwie poety.

Wybrane dzieła

1958 – Wiersze

1969 – Utwory wierszem i prozą

1988 – Luiza i inne utwory

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 + 1 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z www.pl.m.wikipedia.org. Należy do domeny publicznej.