1848 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Zlatan Ibrahimovic życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piłkarzem?

Życiorys i biografia Zlatana Ibrahimovica

Piłkarz szwedzki, napastnik. Jeden z najbardziej utytułowanych piłkarzy w historii. Wielokrotny reprezentant Szwecji. Urodzony 3 października 1981 roku.

Kariera seniorska

Pierwszy profesjonalny kontrakt Szwed podpisał w 1996 roku z Malmö. Trzy lata później zaczął grać w seniorskiej drużynie. W 2001 roku przeszedł do holenderskiego klubu Ajax Amsterdam, z którym w ciągu trzech lat zdobył mistrzostwo Holandii (dwukrotnie) oraz Puchar i Superpuchar Holandii.
31 sierpnia 2004 roku Ibrahimovic został zawodnikiem Juventusu Turyn. Dwa lata później, w związku z aferą i spadkiem drużyny do Serie B, zawodnik uczynił starania o odejście z klubu przed końcem kontraktu. Udało się to i 10 sierpnia 2006 roku przeszedł do Interu Mediolan. Wraz z drużyną Interu zdobył trzy razy z rzędu tytuł Mistrza Włoch i zdobył łącznie w 66 meczach 29 bramek. Po krótkim epizodzie w Barcelonie, został w 2010 roku sprzedany do Milanu, w barwach którego, został królem strzelców w sezonie 2011/2012. 
Rok 2012 to już zasilenie Paris Saint-Germain, do którego Ibrahimovic przeszedł za 23 miliony Euro. Grając w francuskiej drużynie, Szwed stał się pierwszym zawodnikiem w historii, który grał w Lidze Mistrzów w sześciu różnych drużynach. W Paryskim klubie spędził cztery sezony, w ciągu których rozegrał 180 meczów i strzelił 156 bramek.
Po udanych czterech sezonach, Ibrahimovic przeszedł do Manchesteru United, gdzie zadebiutował 7 sierpnia 2016 roku. Rok później zawodnik stał się najlepiej zarabiającym piłkarzem w historii Ligi Angielskiej. 24 sierpnia podpisał z Manchesterem nowy kontrakt. Na początku 2018 roku, kontrakt pomiędzy Zlatanem, a klubem został rozwiązany, a 23 marca odbyła się prezentacja Szweda w amerykańskim klubie Los Angeles Galaxy, w którym zadebiutował pięć dni później, strzelając dwa gole. Rok później powrócił do Europy, podpisując ponownie kontrakt z AC Milanem. Pierwszy raz wszedł na boisko 6 stycznia 2020 roku, co ciekawe, zastępując Krzysztofa Piątka. Później, w wieku 38 lat został najstarszym strzelcem derbów Mediolanu.

Kariera reprezentacyjna

Jego gra w reprezentacji nie była tak owocna, jak klubowa. Swój pierwszy mecz w seniorskiej drużynie rozegrał 31 stycznia 2001 roku, a 7 października tego samego roku zdobył pierwszą bramkę. Brał udział w mistrzostwach świata w 2002 roku, gdzie Szwecja odpadła w 1/8 finału. Dwa lata później, wraz z Szwecją uczestniczył w Mistrzostwach Europy, na których Szwecja po rzutach karnych, odpadła w ćwierćfinale. W późniejszych mistrzostwach świata w 2006 roku również brał udział i raz jeszcze Szwecja pożegnała się z turniejem na poziomie 1/8 finału. Brał udział jeszcze w Mistrzostwach Europy 2008, 2012 oraz 2016, jednak bez sukcesów. Mimo zaawansowanego wieku, miał uczestniczyć w Euro 2020, jednak kontuzja uniemożliwiła występ.

Tytuły i osiągnięcia

  • Mistrzostwo Holandii w sezonach 2001/2002 oraz 2003/2004;
  • Sześciokrotne mistrzostwo Włoch – dwa razy z Juventusem, trzy z Interem
    i raz z Milanem;
  • Czterokrotne mistrzostwo Francji;
  • Tytuł Ligi Europy w roku 2017;
  • Król Strzelców Ligue 1 oraz Serie A.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

6 + 4 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com, autor ph.FAB