codziennie nowe aktualizacje
Joanna Bator życiorys
Spis treści
Biografia i życiorys Joanny Bator
Joanna Bator to polska pisarka, eseistka i felietonistka. Urodziła się 2 lutego 1968 roku w Wałbrzychu. Specjalizuje się w antropologii kultury. W szczególności upodobała sobie kulturę japońską. Za twórczość została uhonorowana m.in. Literacką Nagrodą Nike oraz Nagrodą im. Beaty Pawlak.
Wykształcenie i praca
Joanna Bator ukończyła I Liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu. Następnie rozpoczęła studia na Uniwersytecie Wrocławskim. W Szkole Nauk Społecznych zrobiła doktorat. Po studiach pracowała m.in. w Polskiej Akademii Nauki i Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych.
Joanna Bator wyjeżdżała również na liczne zagraniczne stypendia. Kształciła się w Niemczech, Londynie, Nowym Jorku czy na Węgrzech. W związku ze swoimi zainteresowaniem kulturą japońską przebywała również na stypendium w Tokio.
Twórczość
Joanna Bator swoje teksty publikowała w licznych gazetach m.in. „Tygodniku Powszechnym”, „Czasie kultury”, „Gazecie Wyborczej”, a także „National Geographic”.
Jej pierwsza powieść Kobieta ukazała się w 2002 roku. Zawiera ona zarówno wątki autobiograficzne, jak i fikcyjne. Przedstawia świat widziany oczami kobiety.
Kolejną książkę Japoński wachlarz z jednej strony możemy odebrać jako opis kultury japońskiej, którą autorka tak bardzo sobie upodobała, z drugiej zaś jako relację z jej pobytu w Japonii. Kilka lat później ukazało się rozszerzone wydanie tej pozycji Japoński wachlarz. Powroty. Tematykę japońską porusza również zbiór reportaży Rekin z parku Yoyogi oraz jej najnowsza powieść Purezento.
Joanna Bator była nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia za książkę Piaskowa góra. To saga rodzinna, rozgrywająca się na przestrzeni 30 lat w Wałbrzychu. To historia miasta przedstawiona przez ową rodzinę. Kontynuacją tej powieści jest Chmurdalia napisana w nieco innym stylu niż Piaskowa góra.
Ciemno, prawie noc
W twórczości Joanny Bator ważną rolę odgrywa powieść Ciemno, prawie noc. Akcja została osadzona w rodzinnym mieście autorki – w Wałbrzychu. Główną bohaterką jest dziennikarka, powracająca po latach do miasta. Kobieta zajmuje się napisaniem reportażu o zaginionych dzieciach, które od kilku miesięcy znikają w Wałbrzychu. Wraz z tajemnicami miasta bohaterka odkrywa nieznane fakty ze swojej przeszłości. Powieść ta doczekała się ekranizacji – w 2019 roku w kinach pojawił się film o tym samym tytule.
Wybrane utwory
- Kobieta (2002)
- Japoński wachlarz (2004)
- Piaskowa Góra (2009)
- Chmurdalia (2010)
- Japoński wachlarz. Powroty (2011)
- Ciemno, prawie noc (2012)
- Rekin z parku Yoyogi (2014)
- Wyspa Łza (2015)
- Rok królika (2016)
- Purezento (2017)
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu en.m.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons.
Komentarze