1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Anakreont życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Życiorys i biografia Anakreonta

Anakreont z Teos był jednym z najsłynniejszych greckich poetów. To od jego imienia powstało określenie gatunkowe – „anakreontyk”.

Życie prywatne

Anakreont urodził się prawdopodobnie ok. 570 roku p.n.e w jońskim mieście Teos. Był w grupie obywateli, który wyrażali sprzeciw wobec narastającej perskiej dominacji w tym regonie. Zgromadzenie to założyło własne miasto w Tracji – Abderę. Tam osiedlił się artysta. Później przeniósł się na wyspę Samos na Morzu Egejskim w celu nauczania Polikratesa, tyranicznego władcy. Anakreont przebywał na jego dworze w latach 533 p.n.e. - 522 p.n.e. Gdy Polikrates zmarł, twórca znalazł się u Hipparcha w Atenach, a następnie w Tesalii. To w Atenach Anakreont zapoznał się z Symonidesem z Keos.

Anakreont zmarł w Teos z powodu zadławienia się. Miało to miejsce w 85. roku jego życia, ok. 485 roku p.n.e.

Twórczość

Anakreont tworzył przede wszystkim poezję jambiczną, pieśni liryczne oraz elegie, w których opiewał wino, uczucie miłości, tańce i śpiew. Jego utwory zostały wydane w pięciu księgach, jednak większość z nich nie zachowała się, jedynie nieliczne fragmenty. Jego ulubioną frazą był wiersz ośmiozgłoskowy.

Anakreontyki

Były to utwory liryczne traktujące o tematyce biesiadnej, rozpustnej, rubasznej. Anakreont sławił w nich zabawę, śmiech, taniec, swobodny styl życia. O miłości traktował w sposób żartobliwy. To właśnie Anakreont ukształtował miarę i styl tego typu utworów.

Anakreontyki pisane były tzw. stylem niskim (ze względu na tematykę), choć sama forma tych wierszy odznaczała się dużym kunsztem. Zbudowane były z dymetrów akatalektycznych z joników wzrastających.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

66 − 61 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0. Autor: Pinguino Kolb.